
Дверні замки, навіть найвідоміших світових брендів, з часом зношуються і можуть зламатися в найневідповідніший момент. Це може статися при намаганні зачинити вхідні двері (і це ще не найгірша проблема), гірше, коли замок ламається за зачинених дверей. У результаті двері неможливо відчинити звичайним ключем і ця проблема потребує негайного вирішення.
При складних поломках внутрішньої частини замка (особливо коли він посилений та містить багатоступеневий захист від злому) - краще викликати спеціалістів, а не намагатися самостійно вирішити проблему.
Оцінка ситуації
Перевірка типу замка
Перш за все необхідно не панікувати, а тверезо оцінити ситуацію та поломку. Для початку перевірте тип зламаного замка (циліндричний, сувальдний, електронний тощо). Це допоможе зрозуміти чи зможете ви впоратися із проблемою самі. Наприклад, електронний замок в домашніх умовах ви навряд чи зможете полагодити. Максимум, що ви можете з ними зробити – це перевірити батарею чи спробувати скинути налаштування. У циліндричному замку може вийти з ладу сам циліндр запірного механізму у який вставляється ключ, тому його заміна може вирішити проблему. Сувальдні замки мають складнішу конструкцію, яка прихована у корпусі, тому окремих деталей для заміни у ньому немає.
Визначення причини поломки
Існують різні характери поломок дверних замків:
- поломка ключа
- механізм відкривання не працює
- заклинювання дверної ручки
- поломка дверного язичка, який відповідає за стандартне зачинення дверей без ключів.
Визначте хоча б поверхнево причину поломки, щоб спробувати самотужки відчинити або полагодити двері.
Оцінка наявних інструментів
Проаналізуйте, які інструменти (якщо вони є) могли б допомогти вам у ремонті, якщо це можливо. Наприклад, викрутки (різних типів і розмірів), міцний ніж, пінцет (опціонально), плоскогубці, могли б бути необхідними для ремонту замка.
Безпечні методи відкривання дверей
Безпечні методи відкривання дверей актуальні при незначних зовнішніх поломках замків. Якщо причина у виходу зі строю внутрішніх елементів запірного механізму – вони не допоможуть.
Якщо ви вирішили самостійно відчинити зламані двері, то ось поради щодо різних ситуацій:
- Поломка ключа всередині замка – спробуйте дістати зламану частину з замка за допомогою пінцету, тонкого ножа чи плоскогубців. Якщо такі маніпуляції не дали позитивних результатів, то спробуйте приклеїти зламану частину ключа до тієї, яка застрягла у замку. В цьому вам може допомогти супер клей швидкої дії, він здатний склеювати металеві частини. Але варто бути дуже обережними, щоб ненароком не приклеїти зайві деталі. Це може призвести до повної поломки замка.
- Заклинювання дверної ручки – визначте причину, можливо бруд заважає її нормальній роботі. В цьому випадку очистіть місце між замком і ручкою за допомогою спеціальних очищувачів. Для такої задачі чудово підійде WD-40 – багатофункціональний аерозольний засіб. Можна використати його аналоги.
- Поломка (заклинювання) дверного язичка – якщо він не реагує на натискання дверної ручки, то можна спробувати за допомогою ножа чи пластикової картки зсунути його вбік вручну. Позаду нього знаходиться пружина, яка піджимає його, щоб він завжди знаходився у висунутому положенні і фіксував двері у дверному коробі. Якщо ви зможете його відсунути якимись тонкими інструментами, то двері відкриються не пошкодившись при цьому. Варто пам’ятати, що навіть якщо вам вдасться відчинити двері таким чином, то все рівно необхідно провести часткову або повну заміну замка, щоб уникнути повторення схожої ситуації у майбутньому.
Тут варто зазначити, що самостійне відкривання замка такими методами можна проводити лише у вашому власному житлі. Ні в якому разі не намагайтеся зробити щось подібне у орендованому житлі чи комерційних приміщеннях, адже це може мати правові наслідки.
Коли викликати спеціаліста
Якщо безпечні методи відкривання дверей не спрацювали – то час викликати спеціалістів по дверних замках. Вони за допомогою спеціальних інструментів зможуть вам допомогти. Щоб вирішити ситуацію із поломкою замка доведеться його розібрати, а, можливо, і повністю демонтувати, замінивши на новий.
Головна проблема у демонтажу замків вхідних дверей полягає у тому, що вони вставляються всередину дверного полотна і кріпляться гвинтами до нього. Тому демонтувати замок, коли двері зачинені – є дуже проблематичною справою, яка вимагає знань та наявності спеціальних інструментів.
Орієнтовний час та вартість послуг
Час та вартість послуг спеціаліста залежить від рівня складності поломки, типу замка та регіону.
Приблизний час виконання роботи по відкритті вхідних дверей:
- прості випадки (зламався ключ у замку) – 15-30 хвилин
- складні випадки (електронні замки, броньовані двері) – 30-90 хвилин.
Орієнтовна вартість робіт:
Тип роботи | Ціна (грн) |
---|---|
Відкривання простого замка | 800–1 500 |
Відкривання броньованих або сейфових дверей | 1 500–3 500 |
Демонтаж зламаного замка + установка нового | від 1 000 (без вартості замка) |
Виїзд у нічний час або терміновий виклик | +500–1 000 грн |
Вартість робіт суттєво залежить від регіону, тому у таблиці приведені середні ціни по Україні. У Києві та інших великих містах ціна за такі послуги може бути вищою.
Профілактика поломок замків
Щоб дверні замки прослужили максимально довгий час, необхідно регулярно їх обслуговувати:
- проводити змащення
- перевіряти механізми на правильність роботи
- очищати від бруду та пилу отвір, куди вставляється ключ.
Якщо у вас виникла необхідність заміни дверного замка, то звертайте увагу на виробника та якість виробу. Краще обирати перевірені бренди, такі як Securemme (Італія), Ab, Abloy (Фінляндія), Mul-T-Lock (Ізраїль), Kale Kilit (Туреччина), Mottura (Італія) та інші. Хоча такі замки і дорожчі по вартості, прослужать значно довше, ніж дешевші аналоги.
Для того, щоб ненароком не зламати ключ у замку, намагайтеся вставляти його не поспішаючи та максимально рівно. Також дуже часто причини зламування ключів у замках виникають через дітей, які поспішаючи провертають їх, при цьому не повністю вставивши у замок. Поясніть їм як правильно відмикати двері, щоб уникнути неприємних ситуацій у майбутньому.
Висновок
Оскільки причини поломки замка можуть бути різними, то і способи вирішення цієї проблеми також різняться. У нескладних випадках (зламування ключа, заклинювання дверної ручки чи язичка механізму) можна спробувати самостійно усунути поломку чи відкрити двері. Якщо зламався внутрішній механізм замкової системи, або не працює електронний замок, то краще звернутися по допомогу до професіоналів.